SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE – to szkoła, które we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną: systematycznie
i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej.
Na czym polega promocja zdrowia w szkole ?
Działania placówek oświatowych w ramach edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia powinny zatem polegać na wzmacnianiu kondycji zdrowotnej ucznia w poszczególnych sferach jego rozwoju i obejmować aspekty zdrowia: fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego
Standardy szkoły promującej zdrowie
Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:
1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
Szkolny koordynator Szkoły Promującej zdrowie | Skład szkolnego zespołu promocji zdrowia |
mgr Wiesława Szlachta |
Dzień pełen atrakcji miała dziś klasa 2a, która postanowiła sprawdzić swoje umiejętności w parku linowym "Leśna przygoda" . Pod bacznym okiem instruktorów, dzieciaki najpierw przeszły dokładne szkolenie a następnie pokonywały różnego rodzaju przeszkody. Drugoklasiści świetnie się bawili w otoczeniu pięknej przyrody. Leśne, świeże powietrze i dobra zabawa to z pewnością recepta na miło spędzony czas
Grupa Ekobadaczy podczas nagrania kolejnego odcinka programu TVT o działaniach ekologicznych prowadzonych w szkołach. Uczniowie klas starszych zajęli się problemem wody i przeprowadzali liczne doświadczenia. Dziękujemy prowadzącym: pani Ani Czogale i pani Kasi Oślizło. Program będzie nadawany już niedługo
Na przełomie maja i czerwca został przeprowadzony w klasach VII i VIII program profilaktyki uniwersalnej „Smak życia czyli debata o dopalaczach”.Celem programu było dostarczenie młodym ludziom podstawowych informacji na temat „dopalaczy” i zagrożeń wynikających z ich używania, a w konsekwencji zwiększenia ostrożności i zmniejszenia otwartości na kontakty z tymi produktami. Warsztaty prowadziła p. psycholog M. Jezusek - Stopa oraz p. pedagog A. Górecka.
Piknik rodzinny to czas spotkań, zabawy, integracji, ale też świetna okazja do rozmowy. Dzieci z klasy 2a zaprosiły rodziców na wspólną biesiadę. Nie mogło zabraknąć pysznych przekąsek, sportowych zmagań na wesoło ani zabawy. Uczniowie namalowali piękne portrety rodziców i wręczyli własnoręcznie wykonane laurki. Przygotowany program artystyczny: wiersze, piosenki i taniec, uatrakcyjnił dodatkowo to spotkanie. Rodzice próbowali odpowiadać na ciekawe i podchwytliwe zagadki dzieciaków, co okazało się nie lada wyzwaniem. Wszyscy świetnie się bawili ! Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie
W roku szkolnym 2023-2024 uczniowie klas pierwszych wzięli udział w XV edycji programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Jest to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest wdrażanie uczniów do bezpiecznych zachowań w różnych sytuacjach życiowych. Tym razem program obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w pięciu sferach: na drodze, w domu, w szkole, w Internecie oraz wśród rówieśników. Po aktywnym udziale w zajęciach uczniowie zweryfikowali zdobytą przez siebie wiedzę w Ogólnopolskim Teście Bezpieczeństwa. Zwieńczeniem wszystkich działań jest uzyskany przez szkołę certyfikat potwierdzający udział szkoły w programie.
Tydzień Uczniowskiej SuperMocy to ogólnopolski projekt, w którym nasza szkoła wzięła udział również w tym roku. Hasło przewodnie to "Sukces jest jak wspinanie się po drabinie". Uczniowie 13 klas uczestniczyli w debatach, poznawali magię swojego imienia, pisali listy miłosne, zastanawiali się nad swoimi mocnymi stronami, sukcesami oraz tym, co będą robić za 5, 10 czy 15 lat. Wszystkim uczestnikom dziękujemy ?
Strona 1 z 5