14 czerwca zakończyliśmy realizację projektu współpracy z Czechami "Nasze korzenie - nasza przyszłość". Było to ostatnie działanie projektowe - zamknięcie konkursu plastycznego "Stąd jesteśmy", nagrodzenie laureatów oraz podsumowanie wszystkich wcześniejszych działań. W obecności wójta gminy Marklowice, pani przewodniczącej Rady Gminy oraz wicestarosty Stonavy uczniowie klas 1-3 zaprezentowali program artystyczny z elementami regionalnymi i gwarowymi, a pani dyrektor jako koordynator projektu podsumowała działania. Projekt ten był 12 projektem współpracy prowadzonej między szkołami marklowickimi a Zakladni Szkołą w Stonavie, na jego realizację pozyskaliśmy 23 tys. euro. Zarówno strona polska jak i czeska wyraziły gotowość dalszej współpracy transgranicznej.
      

18 maja odbyła się wycieczka klas 4-6 do Krasiejowa. Przy pięknej pogodzie odbyło się kolejne działanie projektu współpracy transgranicznej "Nasze korzenie-nasza przyszłość", w którym wzięło udział 200 uczestników polsko-czeskich. Uczniowie w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, później w Jura Parku przenieśli się do przeszłości i prapoczątków naszego świata. Było mnóstwo efektów 3D, 5D, niezapomniane przeżycia w Oceanarium i spotkanie z dinozaurami. Dla wszystkich wyjazd był wspaniałym przeżyciem, strona czeska była pod ogromnym wrażeniem całego obiektu w Krasiejowie. Wyjazd został sfinansowany z EFRR, budżetu państwa i budżetu gminy. Organizatorem wyjazdu była pani dyrektor, która jest koordynatorem projektu.
      

Bieg Przyjaźni w Stonavie - to tradycyjne zawody sportowe, które odbywają się w maju i w których nasza szkoła uczestniczy od prawie 20 lat w ramach współpracy transgranicznej z Czechami. Dzisiaj 10 maja przy pięknej pogodzie odbyła się rywalizacja sportowa z udziałem ponad 200-osobowej grupy z Czech i 40-osobowej grupy polskiej. Na podium stanęli:
I miejsce Kinga Skupień rocznik klas 8-9 (dziewczyny)
I miejsce Oliwier Naczyński rocznik klas 8-9 (chłopcy)
II miejsce Miłosz Wita rocznik 4.
Gratulujemy wspaniałych wyników, wytrwałości (biegi były długodystansowe) i życzymy dalszych sukcesów.
Wyjazd odbył się w ramach projektu "Nasze korzenie - nasza przyszłość". Był finansowany z EFRR i budżetu państwa "Przekraczamy granice".
        

Świat Techniki w Ostravie - to trzecie działanie w ramach projektu współpracy transgranicznej ze Stonavą "Nasze korzenie-nasza przyszłość". 31 marca 100-osobowa grupa polsko-czeskich uczestników wzięła udział w wyjeździe do Ostravy, by w Instytucie nauki i techniki przekonać się, że kontakt z naukami ścisłymi nie musi być ani nudny ani trudny. Uczniowie z ogromną przyjemnością przeprowadzali doświadczenia, eksperymentowali, poznawali świat fizyki, biologii i najnowszych technologii w sposób interaktywny. Odbył się również seans 3D na temat flory i fauny najpiękniejszych wysp świata. Wyjazd miał na celu pokazać uczniom ciekawe formy i sposoby spędzania wolnego czasu. Uśmiechy zadowolenia na twarzach naszych uczniów potwierdziły, że cel został osiągnięty. Projekt jest współfinansowany z EFRR i budżetu państwa Przekraczamy granice.
        

28 lutego 2022 r. odbyło się kolejne działanie projektu współpracy transgranicznej "Nasze korzenie-nasza przyszłość" - Warsztaty 3D. Uczniowie polsko-czescy przez kilka godzin pracowali z użyciem długopisów 3D i różnokolorowych filamentów, dzięki czemu powstawały przepiękne modele 3D. Prowadzone warsztaty miały na celu pokazać uczniom różne możliwości spędzania wolnego czasu w oderwaniu od komputerów, a z wykorzystaniem nowych i ciekawych technologii. Każdy uczeń na zakończenie spotkania zabrał ze sobą to, co udało mu się wypracować. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 7b, a prowadzone były przez nauczyciela techniki i informatyki p. Mirelę Majtyka. Na warsztaty przyjechała pani dyrektor ze Stonavy p. Milada Heimerova. Projekt finansowany jest ze środków EFRR i budżetu państwa "Przekraczamy granice". Koordynatorem projektu jest p. Halina Winkler.
      
 Zapraszamy do obejrzenia relacji.   https://polar.cz/porady/stonavsky-expres/stonavsky-expres-30-03-2022-16-14

19 stycznia odbyły się trzecie warsztaty robotyczne w ramach projektu współpracy transgranicznej z Czechami "Nasze korzenie - nasza przyszłość". Uczniowie po walkach sumo skoncentrowali się na wyścigach robotów oraz precyzyjnym przenoszeniu przedmiotów do celu. Każdy robot musiał przetransportować i ustawić butelki w wyznaczonych polach. Warsztaty poprowadziła pani Mirela Majtyka. W przyszłym miesiącu rozpoczną się warsztaty dla uczniów klas 7b i 7c z długopisami 3D. Projekt jest finansowany z EFRR i budżetu państwa "Przekraczamy granice". Koordynatorem jest pani dyrektor Halina Winkler.
    

24 listopada odbyły się pierwsze "Warsztaty robotyczne" dla czesko-polskich uczniów w ramach projektu "Nasze korzenie-nasza przyszłość". Uczniowie pracowali na robotach Lego Mindstorms EV3. Budowali roboty, programowali i uczyli je poruszać się wyznaczoną trasą. Następnym razem będą walki sumo. Było wiele emocji i ogromne zadowolenie, gdy wszystko zadziałało jak trzeba. Warsztaty poprowadziła pani Mirela Majtyka, która posiada wieloletnie doświadczenie w programowaniu robotów. W zajęciach uczestniczyło 24 uczniów z Marklowic i ZS w Stonavie. Podczas otwarcia warsztatów głos zabrali dyrektorzy szkół: pani Halina Winkler i pani Milada Hejmerova. Dla potrzeb warsztatów zostały zakupione 4 nowe zestawy lego, wykorzystano również 3 inne zestawy z wcześniejszego projektu. Zgodnie z założeniami projektu w warsztatach uczestniczą uczniowie klas 7- 8, w tej samej grupie uczestników odbędą się jeszcze 2-krotnie..
Projekt „Nasze korzenie – nasza przyszłość” jest finansowany z EFRR oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.