W związku z obchodami roku Wisławy Szymborskiej w naszej szkole odbył się konkurs na projekt koszulki związanej z twórczością poetki.
Oto zwycięzcy:
1. miejsce Amelia Pawlus
2.miejsce Małgorzata Filipowska i Oliwer Popęda
3.miejsce Natalia Błąkała i Daria Nedilko
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu. Trattoria Nasze Klimaty i Pani Lodzia ufundowały bony podarunkowe. Dziękujemy naszym lokalnym przedsiębiorcom za miłą współpracę

Do udziału w tegorocznym „Mam Talent” 2023 zgłosiło się 24 uczestników (uczniowie klas 4-8). Tym razem udział publiczności uczniowskiej nadał temu konkursowi osobliwej energii.
I miejsce w kategorii śpiew zdobyła Karolina Bańczyk z kl.8a i II miejsce Milena Kątny kl.4c
I miejsce w kategorii taniec zdobył zespół: Sylwia Szymura i Julia Wiosna z kl. 6c
oraz II miejsce w układzie gimnastycznym zdobyła Martyna Zalewska z kl.4a
I miejsce w kategorii gry na instrumencie przyznano: Antoninie Wala z kl. 4c
Organizatorem: „Mam Talent” 2023 w SP-1 był SU oraz opiekun Bożena Szlufik.

30 maja uczniowie klas VIabc i Vb pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Podziwiali architekturę zespołu historycznego centrum (Rynek Główny, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z Aulą Leopoldyńską i Ostrów Tumski). Podczas spaceru po mieście poszukiwali symboli miasta – wrocławskich krasnali. Najwięcej emocji wzbudziło jednak ZOO z przepięknym Afrykarium. To kolejny wyjazd dofinansowany z programu „Poznaj Polskę”, z którego skorzystało podczas tej wycieczki 77 uczniów.

ENERGYLANDIA to największy Park Rozrywki w Polsce, oferujący 123 atrakcje, które znajdują się na obszarze 70 hektarów, przeznaczony dla wszystkich grup wiekowych, zarówno dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych. Park zlokalizowany jest w miejscowości Zator. Bardzo istotny i ważny jest fakt, że w Energylandii, kupując JEDEN BILET WSTĘPU, można korzystać z wszystkich urządzeń i atrakcji, do woli i bez limitu. Uczniowie klas 5- 8  SP-1 w Marklowicach zarobili pieniądze na własną  wycieczkę do Energylandii. Było to możliwe, dzięki pracy uczniów z  Samorządu Uczniowskiego. Spółdzielnia uczniowska jest doskonałym sposobem na rozwijanie przedsiębiorczości, aktywności społecznej, współpracy  i zaradności. Grupa 45 uczniów wyjechała do wspomnianej Energylandii w nagrodę za całoroczną pracę, dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Opiekunem Samorządu Szkolnego 2022/2023  jest Bożena Szlufik przy współpracy z Sabiną Durczok,  Anitą Górecką i Justyną Magnor.  

18 maja uczniowie klas drugich odwiedzili Warownię Pszczyńskich Rycerzy. Jakie atrakcje na nich czekały? Opowiedzą sami. Dowiedzieliśmy się o życiu rycerzy, poznaliśmy jego zbroję, dosięgnęliśmy miecza pod okiem rycerza warownego. W sali mieszczan dowiedzieliśmy się ciekawostek o wyrobie chleba, a następnie mieliśmy sposobność przyrządzić i zakosztować naszego wyrobu. Na rycerskiej sali pokazano nam w czym w średniowieczu damy i jegomościa chadzali. Na koniec nie zabrakło zabaw przy murach zamku.

Klasy pierwsze miały dzisiaj okazję zwiedzić nowoczesne multimedialne muzeum, które powstało na terenie rudzkiej wąskotorówki. Dodatkowo uczniowie mogli przejechać się kolejką wąskotorową, podziwiając otaczającą ten teren piękną przyrodę. Obejrzeliśmy warsztat kowala i jego wyroby a przede wszystkim dowiedzieliśmy się, jak dawniej wyglądała praca kolejarza. Kolejną atrakcją był przejazd drezyną oraz park linowy. Gospodarze poczęstowali nas pyszną kiełbaską z grilla i herbatką.

Pierwsza wycieczka w ramach programu Poznaj Polskę. Klasy 5 a i c wracają z Krakowa. Pogoda im dopisała. Zwiedzili Uniwersytet Jagielloński, Rynek Główny, Sukiennice, wysłuchali hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i odwiedzili Wawel z kryptami. Byli również w Muzeum Obwarzanka. Wyjazd w 80% został sfinansowany ze środków MEiN, pozostała kwota to wpłaty rodziców.