24 listopada odbyły się pierwsze "Warsztaty robotyczne" dla czesko-polskich uczniów w ramach projektu "Nasze korzenie-nasza przyszłość". Uczniowie pracowali na robotach Lego Mindstorms EV3. Budowali roboty, programowali i uczyli je poruszać się wyznaczoną trasą. Następnym razem będą walki sumo. Było wiele emocji i ogromne zadowolenie, gdy wszystko zadziałało jak trzeba. Warsztaty poprowadziła pani Mirela Majtyka, która posiada wieloletnie doświadczenie w programowaniu robotów. W zajęciach uczestniczyło 24 uczniów z Marklowic i ZS w Stonavie. Podczas otwarcia warsztatów głos zabrali dyrektorzy szkół: pani Halina Winkler i pani Milada Hejmerova. Dla potrzeb warsztatów zostały zakupione 4 nowe zestawy lego, wykorzystano również 3 inne zestawy z wcześniejszego projektu. Zgodnie z założeniami projektu w warsztatach uczestniczą uczniowie klas 7- 8, w tej samej grupie uczestników odbędą się jeszcze 2-krotnie..
Projekt „Nasze korzenie – nasza przyszłość” jest finansowany z EFRR oraz z budżetu państwa „Przekraczamy granice”.

24 listopada gościliśmy w naszej szkole panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Marklowicach. Na zajęciach warsztatowych, które przygotowali nasi goście uczniowie nauczyli się przyszywać guziki. Niby proste, ale nawlec nitkę na igłę i zrobić supełek na końcu nitki sprawiło dużo kłopotu. Teraz, jak odpadnie nam guzik; (mówili uczniowie) nie musimy prosić mamy o pomoc, ale możemy to zrobić samodzielnie. Nowe umiejętności uczniowie wykorzystają w życiu codziennym. Spotkanie było też dobrą okazją, aby poznać panie z Koła Gospodyń Wiejskich i posłuchać ich opowiadań. Warsztaty bardzo podobały się uczniom a na ich zakończenie otrzymali upominki i słodki poczęstunek. Nasi goście z KGW są zawsze mile widziani w szkole i w przyszłości chętnie będziemy korzystali z ich życiowego doświadczenia. 
    

25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Towarzysz zabaw, kumpel, powiernik sekretów. W każdej chwili można się do niego przytulić i powierzyć mu swoje smutki. Nic zatem dziwnego, że pluszowe misie doczekały się swojego własnego święta.  Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy pokazali swoje ulubione maskotki.

W dniach 23-25 listopada ośmiu uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięło udział w wirtualnej wizycie w Grecji w ramach programu Erasmus+. Nasze kraje partnerskie to Finlandia, Portugalia, Włochy, Słowacja i Grecja. Zadaniem uczniów było przygotowanie prezentacji na wcześniej ustalone między krajami partnerskimi tematy. Ponadto uczniowie brali udział w quizach i dyskusjach dotyczących integracji społecznej osób niepełnosprawnych, listopadowych tradycji oraz zawodów, które kiedyś były popularne w  Grecji, a także na temat zmieniającego się rynku pracy w wyżej wymienionych krajach. Mimo tego, że wizyta ta odbywała się tylko wirtualnie, była ciekawym doświadczeniem dla naszych uczniów. Nasi uczniowie wykazali się wspaniałymi umiejętnościami językowymi i technicznymi.

Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbyło się w naszej szkole kilka konkursów, poniżej przedstawiamy nagrodzone osoby w konkursach dla klas 4-8:

Konkurs fotograficzny „Przyłapani na czytaniu”
I miejsce Hania Oskwarek
II miejsce Marta Kraszewska
III miejsce Zuzanna Kirkiewicz
Wyróżnienie: Maja Marcol i Emilia Wita
Konkurs plastyczny „Okładka mojej ulubionej książki”
I miejsce Natalia Ognisty
II miejsce Emilia Mędygrał
III miejsce Maja Skowronek
Wyróżnienie: Jakub Kubala i Emilia Tatarczyk
Konkurs na hasło promujące czytanie
I miejsce Amelia Pawlus
II miejsce Maja Skowronek
 I miejsce Martyna Zalewska 3a
II miejsce Paweł Wita 3a
III miejsce Szymon Kłosok 3a 
Wyróżnienia:
Anna Bisek 1B
Julia Kossak 1B
Maja Iskra 3B
Marlena Bisek 2B

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym propagującym zdrowy i odpowiedzialny styl życia wśród dzieci i młodzieży pt.: „Z alkoholem mi nie po drodze”. Organizatorami konkursu są: Jarosław Musiolik, Anita Górecka, Martyna Jezusek-Stopa. Regulamin