23 maja 2017 r. odbyło się działanie VIII projektu. W amfiteatrze zoo w Ostravie nastąpiło uroczyste otwarcie działania przez obu dyrektorów szkół, podanie informacji organizacyjnych oraz informacji o zasadach finansowania projektu. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że świat przyrodniczy jest bardzo ciekawy, że jest wiele miejsc, które są interesującą alternatywą dla bezowocnego siedzenia przed komputerami. Była to również dobra okazja do integracji i nauki przez zabawę. Wszyscy uczestniczyli w prelekcji w instytucie edukacyjnym na terenie zoo. Uczniowie otrzymali karty pracy dotyczące różnych gatunków zwierząt, które wypełniali podczas zwiedzania, po zakończeniu pobyty w zoo karty zostały zebrane i ocenione przez nauczycieli biologii. W działaniu wzięło udział 250 osób: 100 z Czech i 150 z Marklowic.