Dnia 27 września 2023 r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” wybrali się na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd. Pierwszym odwiedzonym punktem edukacyjnym był  Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Podczas Lekcji Żywej Historii uczestnicy zostali wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat, mając okazję wcielić się w walecznych rycerzy lub zacne dworskie damy. Podczas lekcji nie zabrakło również zabaw sprawnościowych jak np. walki na miecze sportowe. Punktem kulminacyjnym programu były warsztaty plastyczne pt.„Malowanie herbów szlacheckich”. Drugim odwiedzonym punktem edukacyjnym położonym na szlaku był Zamek Królewski w Olsztynie k/Częstochowy. Pogoda sprzyjała i umilała piesze wędrówki. Wszyscy w świetnych humorach powrócili do Marklowic.