W naszej szkole rozpoczynamy akcję wędrującej książki czyli bookcrossing
Kilka informacji o bookcrossingu - dla tych, którzy być może jeszcze o nim nie słyszeli. Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą podaj dalej. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji. Potencjał bookcrossingu jest przeogromny! Bookcrossing zyskuje sympatyków i dużą przychylność społeczeństwa. Jak to będzie wyglądało w naszej szkole?
Otóż w naszej szkole, na parterze, obok biblioteki szkolnej pojawił się nowy regał. Pierwsze uwolnione książki już stoją na jego półkach i już czekają na swoich czytelników.
Zasady udziału w akcji uwalniania książek są następujące:
- Z inicjatywą zwracamy się do całej społeczności szkolnej - czyli do uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców. Każdy, kto chce, może zapełniać nasz bookcrossingowy regał i wybierać sobie z niego książki! Książkę przynieś do bibliotekarza.
- Szanujemy się nawzajem, więc postaraj się, by przyniesione, za zgodą rodziców, z domu książki nie były zniszczone. Książki trafiające na półki - zgodnie z ideą bookcrossingu - chciałyby być czytane jeszcze przez wiele osób!
- Książkę, którą chcesz zabrać, możesz najpierw sobie przejrzeć na miejscu, korzystając z ławeczki dla zaczytanych na korytarzu lub z kącika czytelniczego w bibliotece szkolnej.
- Jednorazowo możesz zabrać do domu 1 książkę.
Jeśli w danym momencie nie masz żadnej książki do uwolnienia, a jakaś z tu stojących Cię zainteresuje - weź ją i czytaj!
Być może za jakiś czas znajdziesz u siebie książkę, którą będziesz mógł/mogła tu zostawić.
- Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść z powrotem na nasz regał.
- Uwalniaj książki, czytaj, rozwijaj się dzięki czytaniu i baw się dobrze!
Zapraszamy!
![]() |
![]() |
![]() |