Zdjęcia stóp w kolorowych skarpetkach

Światowy Dzień  Zespołu Downa  zwany też  Dniem Kolorowej Skarpetki  to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Skąd takie święto i jego nazwa? Wszystko za sprawą mikroskopijnej cząstki naszego organizmu, która nazywa się CHROMOSOM. Zdecydowana większość ludzi posiada 23 pary chromosomów. Czasem zdarza się jednak, że w dwudziestej pierwszej "parze" znajdują się aż trzy chromosomy - więc ten dodatkowy jest „nie do pary”.  Mówimy wtedy, że wystąpiło zaburzenie genetyczne nazywane Zespołem Downa. Osoby z Zespołem Downa różnią się nieco wyglądem i sprawnością intelektualną, jednak pomimo trudności potrafią być bardzo aktywne, korzystają z życia i pokonują swoje ograniczenia żyjąc wśród nas. Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21.03. - jako nawiązanie do 3 chromosomów w 21 parze. Potocznie dzień ten nazywany jest także Dniem Kolorowej Skarpetki - bo w wielu miejscach na świecie ludzie zakładają wtedy kolorowe skarpetki NIE DO PARY, tak jak nie do pary jest dodatkowy chromosom. My również w ten dzień, pomimo trudnej sytuacji na świecie, obchodziliśmy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – niektórzy stacjonarnie, inni w sposób „zdalny, wirtualny”. Założyliśmy kolorowe skarpetki pokazując, że nikt nie jest inny, po prostu wszyscy jesteśmy różni, a ta „różność” czyni Nas zawsze wyjątkowymi. Efekty „skarpetkowego dnia” można zobaczyć na szkolnym facebooku.